Использование щебня в строительстве.

Використання щебеню в будівництві

Перед тим як купити щебінь з доставкою, важливо з'ясувати, який вид цього сипучого будматеріалу пропонує придбати обраний вами постачальник. Насамперед слід виходити з подальшого цільового призначення щебінки - одні види ідеально підходять для декоративних цілей (прикраси садово-паркових зон), інші - для житлового будівництва, треті - для ремонту дорожнього полотна. Про те, якими особливостями володіють і де застосовуються гранітний, гравійний і вторинний щебінь, піде мова в статті.

Гранітний щебінь

Гранітним щебенем називають будматеріал, отриманий шляхом подрібнення твердих порід каменів на шматочки різних фракцій. Виходячи з цього показника, розроблено класифікацію гранітної щебінки. Так, її поділяють на 5 груп розмірами від 5 до 300 міліметрів. Щебінь кожної з цих груп має власну сферу застосування.

Серед загальних характеристик, якими відрізняється гранітний щебінь, потрібно назвати:

  • високу твердість, а отже, і запас міцності;
  • стійкість до атмосферних перепадів і впливу низьких температур;
  • низький вміст екологічно небезпечних домішок;
  • декоративні показники (іншими словами - велика різноманітність відтінків камінчиків).

Сфера застосування гранітної щебінки визначається залежно від групи, до якої вона належить. Зокрема, щебінь 1-ї групи (фракція до 5 мм - відсів) широко використовується в декоративних цілях. Ним прикрашають садово-паркові зони, сквери, майданчики тощо. Щебінь 2-ї і 3-ї груп (розміром від 5 до 40 мм) знайшов застосування в галузі будівництва - з нього виробляють бетон і бетонні конструкції для будівництва мостів і дорожніх покриттів.

Великий щебінь (з діаметром до 70 мм) може бути використаний для заливки під час будівництва дорожнього полотна, що дає йому високу стійкість до зношування. Бут (щебінка розмірами до 300 мм) застосовується переважно для ландшафтного декору. Наприклад, такими каменями можна прикрасити дно і стінки басейнів. Також їх застосовують для будівництва парканів на присадибних ділянках.
Щебень.

 

Особливості виробництва та сфера застосування гравійного щебеню

Гравійний щебінь - це будівельний матеріал нерудного походження. Отримують його в процесі просіювання гірської породи або при дробленні великих кам'яних брил (наприклад, скель). За характеристиками міцності така щебінка поступається гранітній, але водночас перевершує шлак і доломіт. Це ж стосується і цінової політики - гравійний щебінь дуже часто застосовують як альтернативу високоміцних марок.

Ще одна особливість цього виду щебеню - це низький показник його пористості (тобто матеріал практично не поглинає вологу і досить швидко висихає).

У будь-якому разі, визначаючись із тим, де замовити щебінь, потрібно не тільки ретельно вивчити характеристики матеріалу, а й зажадати у продавця відповідні сертифікати - надійний постачальник надасть їх на першу вимогу.
Повертаючись до щебеню з гравійних порід, необхідно зазначити, що цей будматеріал широко застосовується в будівельній галузі. Гравійний відсів (щебінь із фракцією менше ніж 5 мм) підійде для приготування розчину для заливки підлог; більші фракції - для виготовлення фундаменту і конструкцій, що перебувають під впливом великих навантажень. Щебінь розміром 40-70 мм використовують для дорожніх і дренажних робіт, а також для зміцнення масивних споруд. Причиною популярності гравійної щебінки в будівельній справі є її знижений радіоактивний фон (порівняно з гранітним видом). Однак перед застосуванням гравійного щебеню в будівництві цивільних будівель потрібен висновок фахівця про те, чи допускається така альтернатива (адже не варто забувати про обмежений запас міцності матеріалу).

 

Производство щебня.

 

Вторинний щебінь: способи отримання та сфера застосування

Вторинним щебенем називають матеріал, отриманий внаслідок дроблення будсміття, переробки відходів після руйнування дорожнього покриття, знесення житлових і нежитлових об'єктів. Отримання цього будівельного матеріалу таким шляхом впливає на ціноутворення (вторинний щебінь дешевший, ніж інші його види).

Виробничий процес виготовлення вторинної щебінки складається з декількох етапів:

  • збір відходів та їх аналіз на предмет придатності для подальшого використання;
  • транспортування матеріалу до місця переробки;
  • дроблення великих шматків із застосуванням спеціальних інструментів;
  • очищення отриманої маси від металевих і скляних осколків;
  • калібрування перероблених відходів (цей етап не є обов'язковим; наприклад, для зведення фундаменту будівель фракція щебеню не має значення).

Зазначений вид щебеню має безліч переваг. Окрім нижчої ціни на доставку щебеню (і, власне, на сам матеріал), він має ширшу сферу застосування. Крім того, до незаперечних "плюсів" можна віднести позитивний вплив на екологічну ситуацію - переробка будвідходів значно зменшує кількість звалищ.

До "поганих" характеристик зазначеного будівельного матеріалу належить його невисока міцність і погана стійкість до перепадів температур. Такі особливості не дають змоги задіяти вторинний щебінь у будівництво автодоріг (це не стосується дорожніх полотен, експлуатація яких не передбачає підвищених навантажень - наприклад, пішохідних доріжок).

Сфера застосування вторинної щебінки:

  • заливка підлог у промислових спорудах (у складських приміщеннях, цехах);
  • будівництво котлованів і фундаменту;
  • фіксація ґрунту під час проведення будівельних робіт або прокладання інженерних систем;
  • наповнення бетонних конструкцій;
  • декоративне застосування (для прикраси садових і паркових доріжок, берегів штучних водойм тощо).

Назвати сферу будівництва, де б не було потрібне застосування щебеню, практично неможливо. У різних галузях будівельної справи застосовуються різні види і марки цього сипучого матеріалу, а значить, на показники фракції, міцності, морозостійкості, і навіть кольору, під час купівлі варто звернути пильну увагу.