Роль сипучих матеріалів у промисловості
Будівельний бум, що захлеснув країну останніми роками, вимагає повсюдного використання сипучих матеріалів природного походження. Під це визначення потрапляє:
- пісок;
- щебінь;
- керамзит;
- ґрунт і чорнозем для вирівнювання територій і підсипки;
- відсів.
Усі ці види будівельних сумішей можна придбати на вітчизняному ринку за оптимальними цінами (висока конкуренція формує лояльну цінову політику в цій галузі). Зручною є і така послуга як доставка сипучих будматеріалів – вона дає змогу замовникові проводити будівельні роботи без простоїв і перерв, адже необхідні матеріали буде привезено спецтранспортом на місце будівництва.
Видобуток річкового піску: технологічні особливості
Річковий пісок, який отримують із дна русел річок (зокрема і всохлих), переважно видобувають гідромеханічним способом. В його основі – розробка покладів природного матеріалу за допомогою гідромолотів. Якщо порівнювати цей метод із видобутком кар’єрного піску, то можна провести паралелі з гідромеханізованим способом.
Технологія передбачає опускання труб-стволів, оснащених насадками у формі конусів, на дно водойми. Наступний етап – всмоктування розмитої маси піску в трубопроводи і її транспортування до місця тимчасового зберігання на березі (все це відбувається за використання спеціального обладнання). Видобувні машини розташовуються на спеціальних баржах або понтонах.
Ще один спосіб видобутку – за допомогою спецмеханізмів – канатних скреперів, екскаваторів і землечерпалок. Така технологія доречна у випадках, коли поклади піску досить значні за товщиною і передбачається доставка великих партій піску.
Після безпосередньо видобутку необхідно осушити пісок, оскільки його первісна вологість дуже висока. Відбувається це переважно шляхом випарювання або стоку.
Сучасна промисловість часто застосовує і такий сучасний метод як застосування відцентрових сепараторів, за допомогою яких можна видалити чужорідні домішки і розділити матеріал на фракції. Відповідно, якість піску в такому разі значно підвищується.
Порівняно з піском з кар’єра, описуваний вид (тобто річковий) має кращі показники чистоти (в ньому відсутні домішки дрібнофракційного гравію і глини), але при цьому є більш дорогим.
Особливості видобутку піску з кар’єра. Митий і сіяний пісок
Кар’єрний пісок видобувається відкритим методом, і на місці видобутку занурюється на автотранспорт для подальшого транспортування. Очевидно, що зазначений природний матеріал утворюється внаслідок руйнування гірських порід під впливом природних процесів, а отже, в його структурі містяться сторонні включення. Позбутися від них можна за допомогою спеціального очищення.
Родовища кар’єрного піску розташовуються порівняно неглибоко під шаром ґрунту. Розмір мікрочастинок цього матеріалу коливається в діапазоні 0,15-0,5 мм. Основна його особливість – різнорідність складу і присутність у значній кількості сторонніх домішок (відповідно, вони погіршують технічні характеристики суміші).
Митий пісок також можна отримати з кар’єра, але при цьому потрібне очищення від глини і домішок із застосуванням гідромеханічного методу. Намивний пісок, який широко застосовується у виробництві бетону, а також у дорожньому і житловому будівництві, реалізують багато вітчизняних видобувних підприємств. Купити такий пісок оптом не складе великих труднощів.
Сіяний пісок також видобувається кар’єрним способом. Технологія його виробництва полягає у відсіюванні великої фракції. Такий вид зазначеного сипучого матеріалу широко застосовується:
- у будівельно-монтажних роботах;
- у виготовленні розчинів для фундаментних робіт і оштукатурювання;
- при дорожніх роботах;
- при облагороджуванні території.
У місці видобутку кар’єрного піску можна також купити пісок кварцовий, який, під впливом високого вмісту цього мінералу, набуває білого відтінку. Найпоширеніше його використання – при виробництві металевих виробів (для виготовлення ливарних форм).